Farmárske trhy

  Cieľom farmárskych trhov je podpora miestnych producentov a oboznámenie širokej verejnosti s ponukou ich výrobkov. Po prvý krát sme farmárske trhy zorganizovali v roku 2012 počas Radvanského jarmoku v areáli po pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. Zúčastnilo sa ich 10 miestnych producentov.

V roku 2013 sme sa spojili s ďalšími partnermi, ktorí sa následne stali aj našimi členmi - SOŠ Pod Bánošom a OZ Tradičná chuť regiónov Slovenska a zorganizovali sme po prvý krát dve podujatia. Na zahájenie poľnohospodárskej sezóny v apríli to bolo Otváranie Banoša a na ukončenie poľnohospodárskej sezóny - Zatváranie Banoša. Podujatia si získali veľkú obľubu ako medzi Banskobystričanmi, tak aj medzi miestnymi producentmi. V roku 2015 vstúpilo Mesto Banská Bystrica ako spoluorganizátor a marketingový partner a tak sa od roku 2016 podujatia organizovali už pod Názvom Tradičná chuť jari Otváranie Banoša a Tradičná chuť jesene - Zatváranie Banoša. Od tohto roku sme aj sprísnili podmienky účasti. Vylúčili sme z podujatia všetkých sprostredkovateľov a zúčastňovať sa mohli predajcovia len z nášho kraja a výhradne len so svojim vlastnými produktmi. Zároveň sme uprednostnili držiteľov regionálnej značky poskytnutím zľavy za prenájom miesta.

Na podujatiach sa pravidelne zúčastňujú tri skupiny predajcov.

  • farmári a prvotní spracovatelia produktov
  • remeselníci s tradičnými a aj inovatívnymi ľudovými výrobkami
  • predajcovia tradičných regionálnych jedál

Každé podujatie je obohatené rôznymi doplnkovými aktivitami, či už ukážkami včelárstva, ošetrovania ovocných stromčekov, výstavou drobných domácich zvierat, jazdou na koni, sokoliarstvom, lukostreľbou a rôznymi animačnými hrami pre deti. Pravidelne organizujeme pre deti aj detskú školu varenia a nepostrádateľnou súčasťou je aj kultúrny program s ľudovou hudbou J. Maka a s detským folklórnym súborom Radosť.

Od roku 2016 zabezpečujeme pre návštevníkov z Banskej Bystrice aj kyvadlovú dopravu zdarma.

Podujatie okrem Mesta Banská Bystrica pravidelne podporuje aj Banskobystrický samosprávny kraj.